Farnost Žleby
Dnes: Úterý, 34. týden v mezidobí  

O farnosti
Novinky
Pořad bohoslužeb
Farní informace
Poutě a posvícení
Farní rada
Kostely a kaple
Duchovní správci
Zajímavé texty
Mapa farnosti
Činnosti spolků
Kontakt
Odkazy

aktualizace:
25.11.2023







Farní inFormace
- 31. října 2010 -
POŘAD BOHOSLUŽEB VE FARNOSTI ŽLEBY A ZBYSLAV
----------------------------------31. týden v mezidobí----------------------------------
Neděle31. října31. neděle v mezidobí
Změna letního času na zimní - posunout hodiny o hodinu zpět
8:00 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby za Josefa a Marií Kabátovy
9:30 hod. kostel sv. Gotharda Potěhy eucharistická oběť
11:00 hod. kostel sv. Kateřiny Licoměřice bohoslužba slova se sv. přijímáním (P. Minář)
11:00 hod. kostel sv. Bartoloměje Okřesaneč eucharistická oběť
Pondělí1. listopaduSlavnost Všech svatých
17:00 hod. kostel sv. Gotharda Potěhy eucharistická oběť
Úterý2. listopaduVzpomínka na všechny věrné zemřelé
16:00 hod. hřbitov ve Žlebech pobožnost za všechny zemřelé
16:30 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby za všechny zemřelé
Pátek5. listopadu
Výstav Nejsvětější svátosti, adorace
18:30 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby za farníky
Sobota6. listopadu
8:00 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby eucharistická oběť
15:00 hod. kostel Nejsvětější Trojice Zbyslav eucharistická oběť
17:00 hod. kostel sv. Gotharda Potěhy eucharistická oběť
----------------------------------32. týden v mezidobí----------------------------------
Neděle7. listopadu32. neděle v mezidobí
Sbírka na úhradu opravy střechy farní budovy
8:00 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby za rodinu Arientovu, Kůželovu, Vobořilovu a Hrníčkovu
9:30 hod. kostel sv. Václava Bratčice eucharistická oběť
11:00 hod. kostel sv. Kateřiny Licoměřice eucharistická oběť

>>Svátost smíření:Žleby - farapátekod 18:00 hodin

>>Úmysly apoštolátu modlitby: na měsíc listopad 2010
všeobecný:
Aby oběti drog nebo jiných forem závislosti nacházely díky podpoře křesťanského společenství a v moci našeho zachraňujícího Boha sílu k radikální změně života.
misijní:
Aby se misijní činnost církví v Latinské Americe v duchu výzvy svých biskupů rozšířila na celý kontinent a stala se součástí celosvětového misijního poslání Božího lidu.
národní:
Za stálé překonávání sklonu k lhostejnosti a za citlivou spoluúčast na všech bolestech našich blízkých i vzdálených bratří a sester.
místní:
Za mládež v našich farnostech.
Změna vyhrazena - aktuální informace na www.farnostzleby.cz

Mrtví nám pomáhají

A mrtví nám pomáhají, abychom měli na svůj nynější vlastní život správná měřítka. Je dobré, když má člověk mezi mrtvými přátele, na které často vzpomíná. Oni mu mohou ukázat správnou cestu. Některým z nich vděčíme za mnoho: rodičům, těm, kteří nás naučili něčemu pro život potřebnému, přátelům, kteří pro nás v životě něco znamenali. Je dobré si občas položit otázku: Co si teď asi o nás pomysleli? Měli nás rádi, když žili s námi, a teď vidí mnohem víc... Co by se jim asi na nás líbilo, a co ne... co by nám především přáli? A jestliže nám naše svědomí vůči nim něco vyčítá, pak si můžeme být jisti: mrtví nám už nevyčítají nic z toho, co bylo - protože jsou blízko Boha, a ukazují nám cestu vzhůru. Oni už se vymaňují nebo vymanili ze všech těch provazů sobectví, které nás ještě spoutává, a povzbuzují nás, abychom i my přecházeli čím dál tím víc už teď ze smrti do života, když budeme mít vzájemnou lásku, jakou dává Kristus. Protože - jak stojí v listě sv. Jana - kdo nemiluje, zůstává ve smrti, ale kdo miluje své bratry, přešel už ze smrti do života, a smrt mu nezpůsobí žádnou škodu. Toto poselství Boží musíme mít na paměti, když vzpomínáme dnes na všechny zemřelé a vyprošujeme jim, aby je Bůh přijal do místa občerstvení, světla a míru.    (Miloslav Máša: Homilie, Getsemany č.13)

Otázka pro…

Ve dnech 1. - 8. listopadu můžeme získat plnomocné odpustky pro duše v očistci. Co to odpustky jsou? Jak jimi lze pomoci zemřelým? Jak lze odpustky získat? Odpovídá P. Stanislav Přibyl CSsR, provinciál redemptoristů a farář na Svaté Hoře.

O odpustcích pojednává Katechismus katolické církve v článcích 1471 - 1479 a 1498. V článku 1471 se píše, že nauka a praxe odpustků je v církvi úzce spojena s účinky svátosti pokání (zpovědi). Odpustek znamená, že se před Bohem odpouštějí časné tresty za hříchy, jejichž vina byla zahlazena; je to odpuštění, které náležitě připravený věřící získává za určitých podmínek zásahem církve, jež jako služebnice vykoupení autoritativně rozděluje a používá pokladu zadostiučinění Krista a svatých.

Odpustek je částečný nebo plnomocný podle toho, zda částečně nebo úplně osvobozuje od časného trestu za hříchy. Odpustky mohou být přivlastněny živým nebo zesnulým. Článek 1479 potom hovoří o přivlastnění odpustků duším v očistci: Protože zemřelí věřící, kteří se očišťují, jsou také členy téhož společenství svatých, můžeme jim pomáhat, mimo jiné tím, že pro ně získáváme odpustky, aby byli zproštěni časných trestů, které si zasloužili za své hříchy. Jaké jsou podmínky pro získání odpustků v dušičkovém období?  1. listopadu odpoledne a 2. listopadu po celý den je možné při návštěvě kteréhokoli kostela získat plnomocné odpustky, přivlastnitelné pouze duším v očistci. Kromě tří obvyklých podmínek (svátost smíření, svaté přijímání, modlitba na úmysl svatého Otce) je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela modlitbu Páně a vyznání víry.

Od 1. do 8. listopadu je možno získat po splnění tří obvyklých podmínek denně plnomocné odpustky, přivlastnitelné pouze duším v očistci, navštíví-li někdo hřbitov a pomodlí se tam třeba jen v duchu za zemřelé; v ostatních dnech lze takto získat odpustky částečné.    P. Stanislav Přibyl, CSsR

(c) 2005-2023 Farnost Žleby