Dnes: Slavnost sv. Klementa I., 33. týden v mezidobí

22.11.2017

- 6. ledna 2008 -
--------------------------------------Doba vánoční--------------------------------------
Neděle6. lednaSlavnost Zjevení Páně
(svěcení vody, křídy, kadidla)
Úterý8. ledna
16:00 hod. kostel sv. Gotharda Potěhy za prarodiče z obojí strany a + strýce Františka a Bohuslava
Středa9. ledna
17:00 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby za Boží požehnání a ochranu pro celou rodinu
Pátek11. ledna
Sobota12. ledna
11:30 hod. kostel sv. Gotharda Potěhy pohřeb Zdeněk Beneš, *1920 (P. Stařík)
16:00 hod. kostel sv. Václava Horky eucharistická oběť
Neděle13. lednaSvátek Křtu Páně
8:00 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby za Jiřího Rohožku
11:00 hod. kostel sv. Kateřiny Licoměřice bohoslužba slova se sv. příjímáním (P. Minář)

>>Svátost smíření:Žleby - farastředaod 16:30 hod.
Žleby - farapátekod 18:00 hod.

>>Úmysly apoštolátu modlitby: na měsíc leden 2008
Aby církev více usilovala stát se viditelným společenstvím lásky, v němž se odráží vztah Otce, Syna a Ducha svatého.
Aby se církev v Africe, připravující se na druhý Synod biskupů, stávala znamením a nástrojem smíření a spravedlnosti na kontinentu, který je poznačen válkou, vykořisťováním a chudobou.
Aby lidé v naší zemi měli sílu k naplňování svých dobrých předsevzetí.

Občas nás dostihne druhá tvář reality

Dobrá vůle - nový dokumentárním cyklus Redakce náboženského vysílání Českého Rozhlasu Už v polistopadových dobách jsme věděli, že vyspravit naši nemocnou společnost potrvá, ale zároveň jsme hluboce věřili, že za pár dlouhých, skromných a trpělivých let se to prostě podaří. Oplývali jsme entuziasmem, nadějí a řada z nás investovala spoustu času a energie do mnoha věcí. Dnes nás netěší vývoj posledních let a často se o nás pokouší zklamání. Našemu pozitivnímu vidění jakoby docházel dech. Zase nám leckde vládnou dobře usalašení nepoctivci, ti, jimž jde jenom o peníze a o vlastní prospěch. Zase se tolik lže a krade. Jeden druhému nevěříme a pořekadlo „s poctivostí nejdál dojdeš“ u nás prostě opět neplatí. A prosadit dobré věci je znovu nesmírně těžké. Přesto nás život tu a tam překvapí dobrou vůlí těch, s nimiž se potkáváme. Na ulici, v tramvaji, u sousedů, v nemocnici, na úřadě, ve škole nebo dokonce v zaměstnání. Čas od času nás dostihne druhá tvář reality. Lidé jsou ochotní, pomohou, dají víc než musí, a naprosto nezištně. Jejich nadstandardní přístup - dobrá vůle- zasahuje do mnoha příběhů, složitých situací a osudů, a často mění jejich směr. A právě takové, mnohdy opomíjené pozitivní příklady současnosti, i jejich protagonisty bude hledat a představovat nová dokumentární řada Redakce náboženského vysílání DOBRÁ VŮLE. V dramaturgii Lenky Svobodové a za režijní spolupráce Yvony Žertové se s reálnými hrdiny dnešních dnů můžete potkávat každý sobotní podvečer na stanici český rozhlas 2 Praha. První díl Ke střeše nad hlavou - příběh Marie Černé, bývalé manželky k doživotnímu trestu odsouzeného Ludvíka Černého a jejich syna Daniela si můžete poslechnout už v sobotu 5. ledna.  Dobrá vůle každou sobotu od 17:30 do 18:00, vysílá Český rozhlas 2 Praha

Jak zacházet se silnými emocemi? (Anselm Grün)

Jsem doma s dětmi a občas reaguji skutečně přehnaně.

Nesnažte se kontrolovat své emoce. Na to, abyste je dokázala mít neustále pod kontrolou, byste totiž spotřebovala příliš mnoho energie. Měla byste se však na ně pořádně podívat a zapříst s nimi rozhovor. Zkuste zjistit, co vám chtějí sdělit. Pokud zareagujete na své děti příliš bouřlivě, prozkoumejte podrobně okolnosti, za kterých se to stalo. Pokuste se zjistit, co vaše přehnané reakce nejčastěji spouští. Co vás na chování dítěte tolik rozčílilo?

Možná jsou silná hnutí mysli zrcadlem vaší duše. A vy díky nim dostanete příležitost lépe se poznat. Možná vaše silné emoce povedou zpátky ke zkušenostem z dětství, odhalí strach z dalšího zranění. Přemrštěné reakce poukazují na naše stinné stránky. Dítě nám připomene, co jsme v sobě potlačili. Tak například dcera se naprosto sobecky stará jen a jen o vlastní přání. Maminku tím dokáže rozpálit doběla. Ale kdyby se na to maminka pořádně podívala, zjistila by, že její dcera vlastně žije její temnou stránku. Maminka se rozdává do roztrhání těla pro svou rodinu a potlačuje vlastní potřebu jednoduše si na sebe občas udělat čas a věnovat se tomu, na co má chuť. Někdy vám vaše reakce prostě prozradí jen to, že nejste pevně zakotvena ve vlastním nitru. Vyhnaly vás z něj vnější okolnosti. V takovém případě bude vaším úkolem vrátit se zpátky do svého nitra prostřednictvím modlitby, ztišení. Někdy pomohou i určité rituály. Požehnejte ráno svým dětem. Začnete tak na ně hledět jinýma očima. Mnohé z toho, co pak provedou, vás už nebude tolik rozčilovat. Dokážete tomu klidně přihlížet . A nebudete se hned rozčilovat. Přitom je ovšem důležité, abyste na sebe nekladla přehnané požadavky. Potřebujete spoustu trpělivosti sama se sebou. Můžete ale přijmout každodenní život včetně silných emocí jako školu sebepoznání a osobního zrání. Vždycky se učíme pokusem a omylem. Proto klidně můžete občas prudce zareagovat. Ale pak svůj výbuch svěřte v modlitbě Bohu. Před ním sama nejlépe poznáte, jaká je vaše nejhlubší touha.