Dnes: sv. Ondřeje Dung-Laca, 33. týden v mezidobí

22.11.2017

- 4. listopadu 2007 -
----------------------------------31. týden v mezidobí----------------------------------
Neděle4. listopadu31. neděle v mezidobí
8:00 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby za rodinu Arientovu, Kůželovu, Vobořilovu a Hrníčkovu
11:00 hod. kostel sv. Kateřiny Licoměřice bohoslužba slova se sv. příjímáním (P. Minář)
16:00 hod. kostel sv. Václava Horky na dobrý úmysl
Úterý6. listopadu
Středa7. listopadu
17:00 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby eucharistická oběť
Pátek9. listopaduSvátek Posvěcení lateránské baziliky
17:00 hod. kostel Narození Panny Marie Žleby eucharistická oběť
Sobota10. listopadusv. Lva Velikého
----------------------------------32. týden v mezidobí----------------------------------
Neděle11. listopadu32. neděle v mezidobí
9:30 hod. kostel sv. Václava Bratčice za rodinu Javůrkovu a Železných

>>Svátost smíření:Žleby - farastředaod 16:30 hod.

>>Úmysly apoštolátu modlitby: na měsíc listopad 2007
Aby měli zákonodárci a vědečtí pracovníci ve zdravotnictví hlubokou úctu k lidskému životu od jeho počátku až k přirozenému ukončení.
Aby na korejském poloostrově rostl duch usmíření a pokoje.
Aby zemřelí došli Božího milosrdenství.

Světci jsou pravými reformátory církve

Světci jsou pravými reformátory církve, skrze něž se církev vracela k prostotě a zároveň otevírala nový přístup k víře.

Co dnes skutečně potřebujeme, jsou lidé, kteří jsou křesťanstvím vnitřně uchváceni, kteří je prožívají jako štěstí a naději, kteří se proto stávají těmi, kdo milují. A takovým pak říkáme světci.

Pravými reformátory církve, skrze něž se církev vracela k prostotě a zároveň otevírala nový přístup k víře, byli právě vždycky světci.

Vzpomeňme třeba na to, že Benedikt na konci starověku vytváří formu života, díky které pak křesťanství projde stěhováním národů. Nebo František a Dominik - to je ve feudální, ustrnulé církvi naprosto nový rozkvět evangelijního hnutí, které žije chudobu evangelia, jeho prostotu, jeho radost, a které pak vyvolá skutečné masové hnutí. Nebo si připomeňme 16. století. Tridentský koncil byl důležitý, ale jako katolická reforma se mohl prosadit jen proto, že existovali světci jako Tereza z Avily, Jan od Kříže, Ignác z Loyoly, Karel Boromejský a mnoho jiných, kteří byli prostě vnitřně zasaženi vírou. Svým způsobem touto vírou originálně žili, vytvářeli pro ni formy, skrze něž pak také nastoupily nutné a ozdravné reformy. Proto si myslím, že reformy určitě nevyjdou od různých fór a synod, i když tyto synody mají také své oprávnění a mnohdy jsou nezbytné. Podle mne reformy přijdou od přesvědčivých osobností, které nazýváme světci.

Joseph kardinál Ratzinger

Bolesti umírání jsou porodními bolestmi

Skrze ně se rodíme do plnosti Božích dětí.

Jak se máme připravit na smrt?

Tak, že budeme žít každý den s vědomím, že jsme děti Boha, jehož láska je silnější než smrt.

Úvahy o posledních dnech našeho života a starosti o ně jsou zbytečné. Když totiž přeměníme každý den v oslavu toho, že jsme oblíbení synové a oblíbené dcery Boží, umožní nám to prožít naše poslední dny, ať krátké či dlouhé, jako dny zrodu.

Bolesti umírání jsou porodní bolesti. Skrze ně opustíme dělohu světa a narodíme se do plnosti Božích dětí.

Zpracováno dle H. J. Nouwena

Dívat se na život z pozorovatelny, jíž je smrt, je neobyčejnou pomůckou, abychom dobře žili. Jsi v úzkých, máš problémy a nesnáze? Zahleď se dopředu, postav se do správného bodu. Podívej se na věci ze smrtelného lůžka. Co bys potom chtěl, aby se bylo stalo? Jakou důležitost bys přičítal těmto věcem? Počínej si takhle, a budeš spasen! Máš s někým spor? Pohled na věc ze smrtelného lůžka. Co bys potom chtěl: abys byl vyhrál, nebo byl pokořen? Abys byl ukázal svou převahu, nebo odpustil?

Raniero Cantalamess Nelpět na ničem!/ (27)